„Włam się do mózgu” – czyli jak się uczyć według Radka Kotarskiego

Chciałbym wam dzisiaj zaprezentować krótkie przemyślenia na temat książki, którą niedawno przeczytałem. Mowa o dziele autorstwa Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu” omawiającym temat jak się uczyć.

Czego ja oczekiwałem po tej książce?

Kiedy kupowałem tę książkę, chciałem znaleźć sposób na to, jak skrócić czas mojej nauki szkolnej do minimum, aby móc poświęcić się programowaniu i innym rzeczą, które są dla mnie ważne. Wydawało się to dla mnie oczywiste, biorąc pod uwagę, że autor w celu wypromowania tej książki nauczył się języka szwedzkiego na poziomie średniozaawansowanym w zaledwie pół roku! I to od zera!

Co otrzymałem?

Otrzymałem zbiór wiedzy na temat metod skutecznej nauki, oparty na przeczytanej przez autora olbrzymiej liczbie badań naukowych (świadczy o tym siedemnastostronnicowa bibliografia), przedstawiony w przyjazny sposób.

W książce znajduje się odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Dlaczego warto się uczyć?
  • Dlaczego nauka kojarzy się z czymś złym i kto jest temu winny?
  • Kiedy warto się uczyć?
  • Oraz 13 metod skutecznej nauki.

Skutecznie nie koniecznie znaczy szybko.

Autor raczej ma na myśli taką naukę, aby wiedza przez nią zdobyta została zakodowana na lata, a nie na czas sprawdzianu lub innej metody sprawdzania wiedzy, jak to często bywa w szkole. Co nie oznacza, że część metod nie może skrócić czasu. Takie metody jak metoda zmiany miejsca, króla boksu, imersji czy walenia można z łatwością (lub z marginalnym wysiłkiem) zaimplementować w naszym procesie kodowania, znacząco poprawiając rezultaty naszej pracy.

Czy warto kupić tę książkę?

Według mnie warto, bo w szkole (o czym sam autor mówi) raczej nie dowiemy się jak się uczyć. Jest to bardzo ważna umiejętność potrzebna na rynku pracy, ponieważ ludzie coraz więcej będą musieli się uczyć, aby nadążyć nad wciąż pojawiającymi się nowinkami w prężnie rozwijających dziedzinach nauki.

To tyle w dzisiejszym wpisie. Mam zamiar pisać tego typu treści po każdej przeczytanej książce. No może odpuszczę sobie lektury szkolne – wystarczy, że je omawiam na języku polskim. Jeżeli macie jakieś pytania albo uwagi zachęcam do komentowania. Do następnego wpisu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s